LADY BLACK QUEEN

Kennel  Košice  Slovakia

Život 2007

 

Kráľovskí šampióni

 
„Keď som po prvý raz uvidela kráľovského pudla, hneď som sa doň zamilovala,“ hovorí DAGMAR SZOTÁKOVÁ (43) z Košíc. Dnes má svoju chovnú stanicu, jej psy sú mnohonásobnými šampiónmi Slovenska a viacerých zahraničných súťaží a troch zobrali do Cirkusu Humberto.

Jedného dňa sa pani Szotákovej ozvali nejakí Navrátilovci. Vraj už majú kráľovské pudle a chceli by od nej ďalšieho. „Po chvíli debaty som sa dovtípila, že sú z Cirkusu Humberto, ktorý práve vystupoval v Košiciach. Čo ste sa nepriznali? spýtala som sa. Pán Hynek Navrátil, ktorý tam cvičí psy, priznal, že sa obával, lebo medzi ľuďmi panuje názor, že zvieratá v cirkuse trpia. Ale keď mi povedal, že nemôže týrať zvieratá, veď ho živia, presvedčil ma. Povedala som, aby rátali s tým, že ich budem náhodne navštevovať a psíka si skontrolujem,“ hovorí a svoj sľub dodržala. „Vždy keď som prišla, môj Carlos bol spokojný a v poriadku, len ho prekrstili na Charlieho, lebo Carlosa už mali,“ rozpráva. Keď od nej Navrátilovci po čase opäť pýtali psíka, už neváhala.

V cirkuse
„Denis a Aton majú štyri mesiace a sú ešte len v rozmaznávacom štádiu. Nemajú žiadne povinnosti, hrajú sa, brávam ich na ruky, papajú jedna radosť,“ hovorí Zdenka Navrátilová z Humberta. Je presvedčená, že budú rovnako šikovní ako Charlie. Ten je podľa nej krásny, dobrý, spokojný a má vynikajúci charakter. Už má však povinnosti – každé predpoludnie pol hodiny trénuje a poobede sa predvádza v manéži. Ľudí zabáva skákaním cez krúžok, váľaním valca a „panáčkovaním“. „Je im tam oveľa lepšie, než keby celé dni nič nerobili a raz za čas by ich pán zobral na výstavu,“ myslí si pani Szotáková.

Prvá bola Džinka
Dagmar Szotáková odmalička túžila mať psíka, ale nemohla, lebo jej mama bola alergička. Sen sa jej splnil až v dospelosti, keď po zvieratku zatúžili jej deti. Kúpila im pudlíka stredného vzrastu Džinku, síce bez papierov, ale do rodiny priniesla veľa radosti. Bola hravá, priateľská a múdra. Obe deti psy milujú a dcéra Barbora sa im upísala od piatich rokov. Chodievala s mamou na cvičisko, od ôsmich rokov na súťaže a teraz je niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska v Junior handlingu.

V chovnej stanici
Džinka je už v psom nebíčku, ale práve vďaka nej jej pani spoznala veľkého, do šesťdesiat centimetrov vysokého kráľovského pudla. Bolo to v Prahe, kde pózovala svojej strihačke na strihačskej súťaži a boli tam aj „kráľováci“. „Hneď som vedela, že takéhoto psa musím mať,“ vraví pani Szotáková. Prvou jej „kráľováčkou“ bola Aida Čarovné puto, päťnásobná šampiónka krásy, ktorá priniesla šesť šteniatok. Postupne prišli ďalšie kráľovské pudle. Teraz má pani Dagmar Szotáková vo svojej chovateľskej stanici Lady Black Queen štyroch takýchto krásavcov.

V salóne krásy
„Nemôžem vojsť, vystrájali by,“ vraví pani Dagmar pred dverami psieho salónu krásy. Chystali sa do Poľska na výstavu a museli byť krásne. „Tento to má za sebou,“ ukazuje na najmenšieho Donara. „Musí si zvykať dlho stáť v pokoji, aby mu to nerobilo problém, keď pôjde na výstavu,“ vysvetľuje. „Viete si predstaviť, ako prežíva psík úspech na súťaži? Keď počuje potlesk, vie, že je to niečo dobré, a teší sa. Naša Lady skáče od radosti... Pudel je druhý najinteligentnejší pes spomedzi všetkých plemien. Je priateľský, prítulný, a keď sa mu dostatočne venujete, prinesie vám nekonečne veľa radosti.“

 

 

Košický korzár  2011

 

SVET ÚŽASNÝCH PUDLOV JE ZÁHADNÝ, PLNÝ NEVYSVETLITEĽNÝCH TAJOMSTIEV

 

33"Banditi nabok, prišla k nám návšteva," zaznel povel majiteľky a chovateľky bielych a čiernych pudlov Dagmar Szotákovej, keď sme sa prišli pozrieť, ako si žijú tí kučeraví krásavci a krásavice z Pereša, ktorých stretávame naondulovaných na výstavách. Je to naozaj veľká banda štvornohých fešáckych a mierumilovných psíkov, ktorí žnú úspechy nielen vo výstavných halách, kde vzbudzujú obdiv nielen poroty, ale aj návštevníkov. Osvedčili sa aj v humánnej oblasti a doslova pomáhajú ľuďom prekonávať ich životné osudy, traja huncúti sú hviezdami cirkusových manéží. To sú oni. Kudrnatí, zostrihaní a strašne milí havkáči, milujúci slávu, ale aj ľudské pohladenie. A poviem vám, že si to všetko zaslúžia.

Modelky a modelovia. Krásne a ušľachtilé plemeno, poslušné, pokojné, ale i veľkí nezbedníci. Dvor plný radosti a zbierka 60 pohárov, zatiaľ bez siene slávy, ako ocenenia ich krásy i disciplíny. Čo sa za tým všetkým skrýva, kým dosiahnu ten najvyšší titul medzi svojimi konkurentmi? Tvrdá, ale pekná práca so živým tvorom, ktorý prináša uspokojenie a radosť z toho, že to čo robíte, nie je zbytočné.

"Keď boli deti malé, túžili po psíkovi. Začínali sme s krížencom pudla z útulku bez papierov. Bola to Džinka. Keď ma kamarátka pozvala do Prahy na súťaž strihačov psov a moja fenka jej pózovala, úplne hotová som bola z bieleho pudla kráľovského, ktorého som tam videla. Na prvý pohľad som sa do neho zamilovala. Bol to krásny, aj veľmi múdry pes a čo je ich výhodou, prakticky neplznú a sú vhodné aj pre alergikov. Tak sa zrodil môj sen o kráľovi, ktorého som za každú cenu chcela mať. Boli sme však mladá rodina s dvoma malými deťmi a keď som začala zisťovať koľko biely pudel stojí, tak som sa s tým rozlúčila. Pred 15 rokmi vychádzal kvalitný jedinec okolo 60-tisíc korún, čo bolo pre nás neprijateľné," začala rozprávať o svojich miláčikoch pani Dáša, ktorej toto plemeno doslova učarovalo. Aj si poplakala a zmierila sa s tým, že takého nikdy mať nebude.

Sen sa však nakoniec splnil. Našla sa chovateľka v Poprade, ktorá jej podstatne lacnejšie predala nie bielu fenku, ale "černošku". Aida Čarovné puto bude mať už 14 rokov a práve ona bola zakladateľkou chovu. Je šampiónkou Poľska a Čiech, je Slovenská šampiónka krásy mladých a dospelých, grand šampiónka a veterán šampiónka.