LADY BLACK QUEEN

Kennel  Košice  Slovakia

O nás

2z„Keď som po prvý raz uvidela kráľovského pudla, hneď som sa doň zamilovala," hovorí DAGMAR SZOTÁKOVÁ z Košíc. Dnes má svoju chovnú stanicu, jej psy sú mnohonásobnými šampiónmi Slovenska a viacerých zahraničných súťaží a troch zobrali do Cirkusu Humberto.


Jedného dňa sa pani Szotákovej ozvali nejakí Navrátilovci. Vraj už majú kráľovské pudle a chceli by od nej ďalšieho. „Po chvíli debaty som sa dovtípila, že sú z Cirkusu Humberto, ktorý práve vystupoval v Košiciach. Čo ste sa nepriznali? spýtala som sa. Pán Hynek Navrátil, ktorý tam cvičí psy, priznal, že sa obával, lebo medzi ľuďmi panuje názor, že zvieratá v cirkuse trpia. Ale keď mi povedal, že nemôže týrať zvieratá, veď ho živia, presvedčil ma. Povedala som, aby rátali s tým, že ich budem náhodne navštevovať a psíka si skontrolujem," hovorí a svoj sľub dodržala. „Vždy keď som prišla, môj Carlos bol spokojný a v poriadku, len ho prekrstili na Charlieho, lebo Carlosa už mali," rozpráva. Keď od nej Navrátilovci po čase opäť pýtali psíka, už neváhala. V cirkuse„Denis a Aton majú štyri mesiace a sú ešte len v rozmaznávacom štádiu. Nemajú žiadne povinnosti, hrajú sa, brávam ich na ruky, papajú jedna radosť," hovorí Zdenka Navrátilová z Humberta. Je presvedčená, že budú rovnako šikovní ako Charlie. Ten je podľa nej krásny, dobrý, spokojný a má vynikajúci charakter. Už má však povinnosti – každé predpoludnie pol hodiny trénuje a poobede sa predvádza v manéži. Ľudí zabáva skákaním cez krúžok, váľaním valca a „panáčkovaním". „Je im tam oveľa lepšie, než keby celé dni nič nerobili a raz za čas by ich pán zobral na výstavu," myslí si pani Szotáková.

 

Prvá bola DžinkaDagmar Szotáková odmalička túžila mať psíka, ale nemohla, lebo jej mama bola alergička. Sen sa jej splnil až v dospelosti, keď po zvieratku zatúžili jej deti. Kúpila im pudlíka stredného vzrastu Džinku, síce bez papierov, ale do rodiny priniesla veľa radosti. Bola hravá, priateľská a múdra.

 

Obe deti psy milujú a dcéra Barbora sa im upísala od piatich rokov. Chodievala s mamou na cvičisko, od ôsmich rokov na súťaže a teraz je niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska v Junior handlingu.

 

V chovnej staniciDžinka je už v psom nebíčku, ale práve vďaka nej jej pani spoznala veľkého, do šesťdesiat centimetrov vysokého kráľovského pudla. Bolo to v Prahe, kde pózovala svojej strihačke na strihačskej súťaži a boli tam aj „kráľováci". „Hneď som vedela, že takéhoto psa musím mať," vraví pani Szotáková.

 

Prvou jej „kráľováčkou" bola Aida Čarovné puto, päťnásobná šampiónka krásy, ktorá priniesla šesť šteniatok. Postupne prišli ďalšie kráľovské pudle. Teraz má pani Dagmar Szotáková vo svojej chovateľskej stanici Lady Black Queen štyroch takýchto krásavcov.

 

V salóne krásy„Nemôžem vojsť, vystrájali by," vraví pani Dagmar pred dverami psieho salónu krásy. Chystali sa do Poľska na výstavu a museli byť krásne. „Tento to má za sebou," ukazuje na najmenšieho Donara. „Musí si zvykať dlho stáť v pokoji, aby mu to nerobilo problém, keď pôjde na výstavu," vysvetľuje. „Viete si predstaviť, ako prežíva psík úspech na súťaži? Keď počuje potlesk, vie, že je to niečo dobré, a teší sa. Naša Lady skáče od radosti...

 

Pudel je druhý najinteligentnejší pes spomedzi všetkých plemien. Je priateľský, prítulný, a keď sa mu dostatočne venujete, prinesie vám nekonečne veľa radosti."

 

Autor: BEÁTA HYBÁČKOVÁ

Contribute!
Books!
Shop!